Chicha

Chicha – rodzaj napoju alkoholowego wyrabianego przez Indian z rejonu Andów, który istniał już w czasach imperium Inków cheap original jerseys. Jest wytwarzany ze specjalnego gatunku kukurydzy (tzw how to tenderize meat without a tenderizer. chicha de jora).

Ma blady słomkowy kolor i kwaśny posmak przypominający lekkie wino jabłkowe – cydr thermos metal.

Ziarna bogate w skrobię są żute aż do uzyskania konsystencji ciasta, które jest suszone i umieszczane w ciepłej wodzie, gdzie działanie amylazy ślinowej dobiega końca. Wtedy dodaje się zakwas i rozpoczyna się fermentacja. Dziś wiele chicha wytwarza się za pomocą słodu kukurydzianego zamiast przy użyciu śliny.

Może być spożywany po niedługim okresie fermentacji – wtedy ma słodkawy smak lub po dłuższym okresie – wówczas zwiększa się zawartość alkoholu i napój jest mocniejszy. Chicha zawiera niewielką ilość alkoholu, od 1 do 3%.

Chicha może być wytwarzana na wiele sposobów, a jej przygotowanie jest niemalże rytuałem (tak jak picie herbaty w Japonii). Osoby specjalizujące się w przygotowaniu tego napoju cieszą się dużym szacunkiem w krajach andyjskich.